MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Gungstol 5806010
*
nr 580 6010
Gungstol
Funkis, flätad
Kondition: slitage, skador
Utrop:
100 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 17:10:54
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/4 21:41:05
1
100 kr
25/4 14:51:21
2
200 kr
26/4 20:35:01
3
600 kr
26/4 21:14:31
2
300 kr
26/4 21:15:21
2
450 kr
27/4 11:41:34
4
800 kr
27/4 15:18:17
5
900 kr
27/4 15:53:36
4
1.000 kr
27/4 16:42:48
3
1.200 kr
27/4 16:43:07
6
1.200 kr
27/4 16:44:02
6
1.300 kr
27/4 17:00:09
7
1.800 kr
27/4 17:05:12
8
1.700 kr
27/4 17:05:54
8
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flätad funkis gungstol karmstol karmstolar stol stolar
-
8246 Fåtölj
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:29
-
1026 Fåtölj
Ingrid, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jobst..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:23
-
3160 Fåtölj
Yngve Ekström (1913-1988), Sverige, Lamino, Swedes..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:32
-
3070 Fåtöljer
Ett par, "Artwood"
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:30
-
3126 Fåtöljer
Ett par, Gripsholmsmodell, 1900-tal
Aktuellt bud: 2.600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:57
-
6002 Fåtöljer
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien,..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:59
*
Gungstol
Kondition: slitage, skador
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6010
Gungstol
Funkis, flätad
Kondition: slitage, skador
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 1.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/4 21:41:05 | 1 | 100 kr |
25/4 14:51:21 | 2 | 200 kr |
26/4 20:35:01 | 3 | 600 kr |
26/4 21:14:31 | 2 | 300 kr |
26/4 21:15:21 | 2 | 450 kr |
27/4 11:41:34 | 4 | 800 kr |
27/4 15:18:17 | 5 | 900 kr |
27/4 15:53:36 | 4 | 1.000 kr |
27/4 16:42:48 | 3 | 1.200 kr |
27/4 16:43:07 | 6 | 1.200 kr |
27/4 16:44:02 | 6 | 1.300 kr |
27/4 17:00:09 | 7 | 1.800 kr |
27/4 17:05:12 | 8 | 1.700 kr |
27/4 17:05:54 | 8 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flätad funkis gungstol karmstol karmstolar stol stolar
-
8246 Fåtölj
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:29 -
1026 Fåtölj
Ingrid, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jobst..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:23 -
3160 Fåtölj
Yngve Ekström (1913-1988), Sverige, Lamino, Swedes..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:32
-
3070 Fåtöljer
Ett par, "Artwood"
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:30 -
3126 Fåtöljer
Ett par, Gripsholmsmodell, 1900-tal
Aktuellt bud: 2.600 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:57 -
6002 Fåtöljer
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien,..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 18:59